JAS CENTRUM | Výběr turistické obuvi
Zpět na výpis článků

Výběr turistické obuvi

Publikováno 08.09.2017 https://www.sport2000.cz/media/713.jpg?w=1620&h=413&m=thumb

Výběr správné velikosti: abyste měli vždy dostatek prostoru!

Kdo zažil, jaké to je, když na výletě tlačí boty (a není žádné záchrany), ten ví, o čem mluvíme. Zde se i malý malíček může změnit v obrovský problém. A když noha navíc opuchne a zvětší se její objem, máte o starost a bolest více. Při nákupu obuvi proto dbejte na to, abyste měli – samozřejmě při „odpočinutých”  nohách – vepředu ca. 1 cm volný prostor. A nezapomeňte vzít s sebou na zkoušku speciální ponožky na turistiku.

 

Něco o podrážkách

Podrážka představuje jedno z hlavních kritérií při výběru ideální turistické obuvi. V zásadě platí: čím těžší terén, tím hrubší a profilovanější podrážka. Stabilní vnější okraj podrážky přitom podporuje optimální došlap. Neméně důležitá je mezipodrážka (mezistélka), která svou elasticitou tlumí sílu nárazu a šetří při dlouhých túrách celý tělesný aparát. Kvalitní obuv se vyznačuje vždy také TOP podrážkou! Tzn. vysoký podíl gumy a pouze malý podíl umělé hmoty. Protože umělohmotné podrážky při chladných teplotách ztvrdnou a kloužou. Profilová podrážka z gumy nebo z mixů gum garantuje díky vlastnostem jako trvanlivost, odolnost a hrubost nutnou přilnavost k povrchu (tzv. grip).

 

Nižší forma nebo kotníčkové?

Provedení a oporná funkce obuvi jsou hlavními kritérii při výběru vhodného modelu. Zde je rozhodující výška a pevnost obuvi v oblasti nártu garantující dos tatečnou ochranu kotníku. Vyšší kotníková forma ale sama o sobě nestačí. Oblast nártu musí být stabilní, ale na druhé straně poddajná, aby se netvořily otlaky. Vyšší nárt musí zabránit vyvrtnutí nohy, proto tuto obuv využijete např. i na lesních cestách. 
A kvalitní šněrování díky optimální fixaci paty zabraní při sestupu narážení prstů na špičku obuvi. Zde jsou ideální kovová poutka s kloubovým – pohyblivým – řešením.

 

Speciální stélky

Že nevhodně zvolená obuv způsobuje odřeniny, otlaky, puchýře apod. – to ví i malé dítě. K těmto problémům se ale rychle připojí další nevítaný host - únava. Nohy se totiž snaží vyrovnat s nerovným povrchem a neposkytují-li konstrukce obuvi a podrážka žádnou nebo nedostatečnou oporu, dostaví se brzy únava. Správné kvalitní vložky do bot zabraňují předčasnému pocitu únavy, protože optimálně podporují práci svalsva a šlach dolních končetin.Výrobu individuálních podiatrických vložek provádíme také :-)

 

Dětská turistická obuv

Nohy našich nejmenších jsou obzvláště choulostivé. Proto musí být dětská turistická obuv měkká, robustní, flexibilní, oděruvzdorná a navíc multifunkční.
Při výběru dbejte na těchto 6 základních pravidel:
 
  1. Vyjímatelná stélka pro příjemné a optimální přizpůsobení
  2. Měkké polstrování paty a špičky poskytuje jak potřebný komfort, tak i stabilitu
  3. Speciální dětská podrážka garantuje více místa v oblasti prstů
  4. Profilová podrážka s měkkou tlumicí stélkou dodá obuvi stabilitu a zajistí bezpečnou chůzi v terénu
  5. Ochrana paty a špičky z gumy nebo kůže pro delší životnost a oděruvzdornost obuvi
  6. Reflexní elementy slouží pro lepší viditelnost a bezpečnost

 

Multifunkční "allroud" turistická obuv do každého terénu

Nemůžete-li se rozhodnout ani pro jednu variantu turistické obuvi, potom vám doporučujeme zvolit "allround" turistické boty, které spojují všechny důležité vlastnosti tak, aby mohly uživatele podpořit v každém terénu.

Allround turistickou obuv charakterizuje dobrý "odpich", pohodlné provedení, dobrá stabilita, dostatečná flexibilita a postranní stabilita stejně jako precizní podrážka pro horolezecké aktivity. Samozřejmostí těchto všeumělů je voděodolnost a protiskluzové provedení.

Aby tato obuv poskytovala dostatečnou stabilitu a chránila před vyvrtnutím kotníku, je vybavena podrážkou s velkou torzní pevností (pevnost při ohybu), přičemž o dobrou stabilitu se navíc postará anatomické provedení. Proto tato obuv nemusí přesahovat kotník. A proto mohou také "Low-Cut" modely nabízet dostatečnou stabilitu a skvělý komfort.

Podrážky těchto multibot umožňují navíc díky vícevrstvé konstukci přirozený průběh pohybu při maximální přilnavosti k povrchu (grip), a to na opravdu každém povrchu!

A protože má každá noha jiný tvar, musí se tato obuv co nejlépe přizpůsobit tvaru nohou uživatele. Což se podaří nejsnadněji s pomocí těchto dvou malých triků:

  1. Šněrování: s pomocí šněrování lze přizpůsobit obuv nejen na nohu uživatele, ale také na terén a sice rozdílně pevným zašněrováním jednotlivých zón.
  2. Vyjímatelná stélka: se správnou stélkou lze optimalizovat a zvýšit komfort a vyrovnat rozdíly např. u plochých nohou nebo naopak u vysoké klenby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.